Kategóriák

paypal-logo

MPL_logo_miniPostaPont_logo_miniMOL_logo_mini

Művész adatlap

Művész neve: Doór Ferenc
Születési idő: 1918
Születési hely: Petrilla

A művész munkásságát bemutató publikációk:

Magyar festők és grafikusok életrajzi lexikona I-II.

Festő. Diákkori indítását Aba-Novák Vilmos szabadiskolájában kapta. 1936-1941 között a budapesti Képzőművészeti Főiskolán tanult. Tanulmányait a II. Világháború szakította félbe. Amikor a fogságból hazajött, ismét beiratkozott a főiskolára. Szőnyi István volt a mestere, aki mellett egy ideig, mint tanársegéd dolgozott. Mesterének temperát, szilárd élet- és művészszemlélete mérsékelten hatott Doór F.-re. Több jelentős hazai és külföldi tárlaton mutatta be munkáit (Fényes Adolf Terem, Derkovits Terem, Magyar Nemzeti Galéria, Szeged, Békéscsaba, Zalaegerszeg, Köln, Parma, stb.). A Magyar Nemzeti Galéria, számos közgyűjtemény és a bulgáriai Gabrovo Strazsica és Plovdiv múzeumai őrzik alkotásait. Festői érdeklődése és hatalmas életműve szinte minden tárgykört felölel: karakteres képmások, édeni hangulatú tájak kavalkádja, finoman érzéki aktok, valószerű, bizarr, továbbá szabadabb képzettársítású jelenetek, csendéletek... Alkotásainak többsége a Balaton Felvidéken és a Tisza-parti Mártélyon készültek. Alkotásai reális kapcsolatok, élmények szülöttei. Figuráin, tájain érezzük az intenzív, inspiratív kapcsolatot a természettel, mindent, ami a nagybányai hagyományokhoz kapcsolódik. A Magyar Nemzeti Galéria, a debreceni Déri Múzeum és a sárospataki képtár őrzi műveit. (MÉ, Műv. 1966, 1968/9, 1969/6, EE: MMF 1999/5, Heitler László)

Magyar festők és grafikusok életrajzi lexikona I-II. Műgyűjtők és kereskedők kézikönyve

Festő. Diákkori indítását Aba-Novák Vilmos szabadiskolájában kapta. 1936-1941 k. a bp.-i Képzőművészeti Főiskolán tanult. Tanulmányait a háború szakította félbe. Amikor a fogságból hazajött ismét beiratkozott a főiskolára. Szőnyi István volt a mestere. Mesterének temperált, szilárd élet- és művészszemlélete mérsékelten hatott Doór F.-re. Több jelentős hazai és külföldi tárlaton mutatta be alkotásait (Fényes Adolf Terem, Derkovits Terem, Magyar Nemzeti Galéria, Szeged, Békéscsaba, Zalaegerszeg, Köln, Parma, stb.). A Magyar Nemzeti Galéria és a bulgáriai Gabrovo Strazsica és Plovdiv múzeumai őrzik alkotásait. Alkotásainak többsége a Balaton Felvidéken és a Tisza-parti Mártélyon készültek. Munkái reális kapcsolatok, élmények szülöttei. Figuráin, tájain érezzük az intenzív, inspiratív kapcsolatot a természettel, mindent, ami a nagybányai hagyományokhoz kapcsolódik. (MÉ, Műv.-1966, 1968/9, 1969/6)

Magyar festők és grafikusok adattára

A Képzőművészeti Főiskolát 1941-ben végezte el, Szőnyi István volt a mestere. Jelentősebb kiállításai sorát a Fényes Adolf Teremben 1959-ben rendezett kiállítás nyitotta meg. Táj- és csöndéletképeivel több vidéki városban bemutatkozott. A Derkovits Teremben harmadik jelentkezése az 1983 februárjában megtartott kiállítása, de kiállított Szegeden, Békéscsabán, Zalaegerszegen, Dunaújvárosban. Külföldön Kölnben 1972-ben és Pármában 1975-ben szerepelt képeivel. A Magyar Nemzeti Galéria, valamint a bulgáriai Gabrovo Strázsica és Plovdiv múzeumai őrzik alkotásait. Képeinek többsége a Balaton Felvidéken és a Tisza-parti Mártélyon készültek. - Irod.: P.Sz.T.: Művész életrajzok. Bp. 1985. ÖLK

Művész életrajzok kortárs magyar képzőművészek

1936-1948 között Szőnyi István tanítványa, majd tanársegédje a főiskolán, később néhány évig művészpedagógus. Gyűjteményes anyagát 1959-ben a Fényes Adolf Teremben, 1965-ben, 1971-ben és 1983-ban a Derkovits Teremben mutatta be, de kiállított számos vidéki városban (Szeged, Békéscsaba, Zalaegerszeg, Dunaújváros, Nyíregyháza, Kecskemét stb.) is. Külföldön Olaszországban (1975, 1980), Franciaországban (1980) és az NSZK-ban (1972, 1980) mutatkozott be. - Piktúrája a modern festészet több irányzatának eredményeit összegzi. Szembeötlő jegye a színek intenzitása, amely érzelmi hőfokának emelkedésével olykor festői disszonanciáig fokozódik. Célja, hogy valamennyi műfajban az autonóm festői nyelv tisztaságával közelítse, illetve jelenítse meg témáit.