Kategóriák

paypal-logo

MPL_logo_miniPostaPont_logo_miniMOL_logo_mini

Művész adatlap

Művész neve: Dobi Piroska
Születési idő: 1929
Születési hely: Debrecen
Alkotásainak száma: 1  db

A művész munkásságát bemutató publikációk:

Magyar festők és grafikusok életrajzi lexikona I-II.

Festő és iparművész. 1951-1957 között a Képzőművészeti Főiskolán tanult Bencze László, Fónyi Géza és Hincz Gyula mesterek irányításával. Több utazási ösztöndíjat kapott (NDK, Bulgária). 1984-ben római ösztöndíjjal jutalmazták, amely után az Olasz Grafikai Intézet meghívta három hónapra. 1957-65 között a hódmezővásárhelyi és kecskeméti, 1960 óta a zsenyei, a '80-as években a hajdúböszörményi nemzetközi művésztelepen alkotott. 1977-től szerepelt egyéni tárlatokon (Műcsarnok, Tungsram Klub, Várszínház Galéria, Csontváry Terem, Miskolc, Sárvár, Hajdúböszörmény, Róma, stb.) 1960-tól rendszeresen szerepelt a Képzőművésznők kiállításain, 1960-1968 között a Miskolci Országos kiállításokon, a Műcsarnokban, az Ernst Múzeumban, Finnországban, Bécsben, Párizsban, Rigában, Bulgáriában, Jugoszláviában. Már korai, pasztózusan festett művein megmutatkozott szociális érzékenysége. A '70-es években festett expresszív képei a lét, nemlét kérdését, a világért való aggódást fogalmazzák meg. Harmadik periódusa a megtalált nyugalom kifejezése. Nagyvonalú formaadás, a témák és technikák iránti nyitottság, a látvány és látomás egysége jellemzi grafikáit, történelmi festményeit. Díjak: Derkovits-ösztöndíj; minisztériumi nívódíj; Káplár Miklós-érem. Művei helyet kaptak az Iparművészeti Múzeumban és a debreceni Déri Múzeumban. (Sz. Kürti Katalin adatközlése nyomán)

Magyar festők és grafikusok adattára

1957-ben végzett a Képzőművészeti Főiskolán, mesterei Bencze László, Fónyi Géza és Hincz Gyula voltak. Tanulmányúton a Szovjetunióban, valamint Kelet- és Nyugat-Németországban járt. Rendszeres résztvevője az országos tárlatnak, többször szerepelt a magyar művészek külföldi bemutatóján. 1964-1966-ban Derkovits-ösztöndíjjal részestült. - Művészi tevékenységének jelentős része beruházási munkaként készült intarzia. - Irod.: P. Sz. T.: Művész életrajzok. Bp. 1985.

Magyar festők és grafikusok életrajzi lexikona I-II. Műgyűjtők és kereskedők kézikönyve

A bp.-i Képzőművészeti Főiskolán végzett 1957-ben, Bencze László, Fónyi Géza és Hincz Gyula növendékeként. Tanulmányúton járt kelet- és nyugat-európai országokban. Hazai és külhoni bemutatókon szerepelt. 1964-1966-ban Derkovits-ösztöndíjat kapott. Művészi tevékenységének jelentős része az intarzia. (MÉ)

Művész életrajzok kortárs magyar képzőművészek

1957-ben kapott diplomát Bencze László, Fónyi Géza és Hincz Gyula osztályán. Tanulmányúton Belgiumban, Hollandiában, Finnországban, Angliában, az NSZK-ban, valamint a Szovjetunióban, az NDK-ban és Bulgáriában járt. Rendszeres szerepel az országos rendezvényeken, önálló tárlata 1978-ban a Műcsarnokban volt. 1961-1964-ben Derkovits-ösztöndíjban részesült. - Művészi tevékenységének jelentős része beruházási munkaként készült intarzia, gobelin stb., itt a sík problémája, míg táblaképein a forma és a szín - mint az expresszív kifejezés eszköze - foglalkoztatja.