Kategóriák

paypal-logo

MPL_logo_miniPostaPont_logo_miniMOL_logo_mini

Művész adatlap

Művész neve: Scholz Erik
Születési idő: 1926
Születési hely: Budapest
Halálozási idő: 1995
Halálozási hely: Budapest
Alkotásainak száma: 3  db

A művész munkásságát bemutató publikációk:

Magyar festők és grafikusok életrajzi lexikona I-II.

Festő. 1949-ben végzett a budapesti Képzőművészeti Főiskolán, ahol Szőnyi István és Fónyi Géza tanítványa volt. 1949-1950-ben ugyanott tanársegédként működött. Egyéni (Csók Galéria, Műcsarnok, Csontváry Galéria, Vigadó Galéria, Csepel Galéria, Jókai Klub, Ernst Múzeum, Újpest Galéria, Budapest Galéria, Szombathely, Debrecen, Pécs, Várpalota, Püspökszentlászló, Körmend, Sárvár, Balassagyarmat, Balatonalmádi, Vác, Németország, Belgium, stb.) és kollektív (Magyar Képzőművészeti Főiskola, Műcsarnok, Ernst Múzeum, Csontváry Galéria, Szombathely, Kecskemét, Szolnok, Zebegény, Kismarton, Muraszombat, Bécs, München, Párizs, stb.) tárlatokon szerepelt. A modern művészet technikai vívmányait felhasználó alakos műveket fest. Díjak: Munkácsy-díj; Kultuszminiszteri díj; Csók István Emlékérem; Magyar-Szovjet Társaság I. díj; a Fővárosi Tanács díja; a Vadászati világkiállítás I. díja; Ezüstgerely, I. díj; a Budapesti Művészeti Hetek emlékérme; az SZK nívódíja; Mezőgazdaság a képzőművészetben, I. díj; a Vas megyei Tavaszi Tárlat I. díja. Több monumentális mű alkotója (pannó, sgraffito). Munkáit őrzi a Magyar Nemzeti Galéria, a Fővárosi Képtár és több vidéki múzeum. (K.M.-K.P.: ÉS 1960/12, H. D.: ÉS 1976/3, B.M.: Műgyűjtő 1969/1, M.D.: Új Műv. 1994/11, MFGA, ML)

Magyar festők és grafikusok adattára

A Képzőművészeti Főiskolán Szőnyi István és Fónyi Géza növendéke volt 1944-1949 között. A modern művészet technikai vívmányait fölhasználó képeket fest. Murális föladatokat is végez. 1960 és 1968-ban a Csók Galériában mutatta be gyűjteményes anyagát, vidéken Pécsett, Szombathelyt, Debrecenben és Balassagyarmaton, külföldön Franciaországban (1959), az NSZK-ban (1972) és Ausztriában (1974) állított ki. 1950-ben Munkácsy-díjat kapott. - MTA

Magyar festők és grafikusok életrajzi lexikona I-II. Műgyűjtők és kereskedők kézikönyve

Festő. A bp.-i Képzőművészeti Főiskolán Szőnyi István és Fónyi Géza növendéke volt. A modern művészet technikai vívmányait felhasználó műveket fest. Murális feladatokat is végez. Számos kiállításon szerepelt alkotásaival. Francia - és Németországban, valam. Ausztriában is állított ki. 1950-ben Munkácsy-díjat kapott. (MFGA)

Művészeti lexikon I-IV.

Festő, Munkácsy-díjas. A Képzőművészeti Főiskolán 1944-49 között Szőnyi István és Fónyi Géza növendéke volt. 1950 óta szerepel kiállításokon. A modern művészet új technikai megoldásait felhasználó figurális képeket fest. 1964-ben Pécs-Meszes Legény-szállítójának előcsarnokába pannót, 1965-ben a miskolci D-Kilián lakótelep 3. sz. házába sgraffitót készített. Gobelintervezéssel is foglalkozik. 1960-ban kiállítása nyílt a Csók Galériában.

Művész életrajzok kortárs magyar képzőművészek

1944-1949 között Szőnyi István növendéke a Képzőművészeti Főiskolán. Számos kelet- és nyugat-európai országban járt tanulmányúton. Kollektív tárlatok mellett 1960-ban és 1968-ban a Csók Galériában, 1977-ben a Műcsarnokban, 1978-ban a Csontváry Teremben, 1982-ben a Derkovits Teremben voltak jelentősebb tárlatai. Bemutatkozott ezen túl számos vidéki városban, továbbá Franciaországban (1958), az NSZK-ban (1972) és Ausztriában (1974). 1950-ben Munkácsy-díjat kapott. - Pályája figurális és életképi témákkal indult, majd modern hangvételű, dekoratív színvilágú tájképekre és csendéletekre tért át. Újabb festményeit ráapplikált tárgyakkal - pl. fatörzsdarabokkal - egészíti ki, így próbál szerves egységet formálni a tapasztalati világból, a festői síkból és a térplasztikából. A kolorisztikus tájfestés hagyományát ezzel a módszerrel az objektív irányba fejlesztette tovább, anélkül azonban, hogy a realista tradíciókat feladta volna. Több murális alkotása került kivitelezésre.